Nasz rywal: Górnik Zabrze

08
lut

Niebiesko-Czerwoni wracają do gry po zimowej przerwie. Już na samym początku czeka ich prestiżowe spotkaniu z Górnikiem Zabrze! Pierwszy gwizdek sędziego w derbowym starciu przy Okrzei 20 zabrzmi w sobotę, o godzinie 17:30. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o naszym najbliższym rywalu.

Forma: Górnik Zabrze podczas zimowych przygotowań do rundy wiosennej rozegrał cztery sparingi. Odniósł zwycięstwo w meczach z Botewem Płowdiw (4-3), FC Blau-Weiß Linz (3-2) i MFK Ružomberok (4-0) oraz przegrał z MFK Karvina (2-3). Podopieczni Jana Urbana zajmują aktualnie 7. miejsce w tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasy z dorobkiem 26 punktów. Ich bilans pięciu ostatnich meczów ligowych to dwa zwycięstwa, dwie porażki i jeden remis.

Trener: Jan Urban współpracuje z drużyną Górnika od 18 marca 2023 roku. Szkoleniowiec wrócił do Zabrza po niespełna rocznej przerwie. Pierwsze kroki w swojej trenerskiej karierze stawiał w hiszpańskiej Osasunie, gdzie wcześniej rozegrał 125 spotkań. Zdobył w nich 36 bramek. Po powrocie do Polski miał okazję pracować w Legii Warszawa, Zagłębiu Lubin, Polonii Bytom, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław. Do swoich największych sukcesów może zaliczyć mistrzostwo Polski oraz dwukrotne zdobyciu Pucharu Polski z Wojskowymi. Jego dotychczasowy bilans po powrocie do Górnika to 15 zwycięstw, siedem remisów i dziewięć porażek.

Skład: W ostatnim meczu sparingowym podczas zgrupowania w Belek przeciwko FC Blau-Weiß Linz, trener Jan Urban ustawił zespół w formacji 1-4-2-3-1. Dostępu do bramki strzegł Michał Szromnik. W bloku obronnym znaleźli się: Boris Sekulić, Dominik Szala, Rafał Janicki i Michal Siplak. W rolę dwóch “6” wcielili się: Damian Rasak i Dani Pacheco. Tercet pomocników ofensywnych stworzyli: Adrian Kapralik, Lukas Podolski i Lawrence Ennali. Na ataku zagrał Sebastian Musiolik.

Pod ostrzałem: W styczniu tego roku szeregi Górnika zasilił japoński skrzydłowy, Soichiro Kozuki. 23-latek dołączył do zespołu na zasadzie rocznego wypożyczenia z FC Schalke 04 Gelsenkirchen. W poprzednim sezonie rozegrał pięć meczów na poziomie Bundesligi, w których zdobył jedną bramkę. W ostatnich miesiącach nie zaliczył zbyt wielu minut na poziomie 2. Bundesligi. W 2022 roku Kozuki trafił do niemieckiego FC Duren, gdzie stawiał pierwsze kroki w Europie. Stamtąd powędrował do rezerw Schalke.