Rusza sprzedaż karnetów
na sezon 2019/2020!

dowiedz się więcej

Plan przygotowań Piasta
do sezonu 2019/20

dowiedz się więcej

Fornalik: Musimy wejść
w nową rzeczywistość

dowiedz się więcej

Historia

Wstęp

18-go czerwca 1945 r. w klubie „Perełka” mieszczącym się przy ul. Zwycięstwa powołano do życia organizację sportową, która nazajutrz w Urzędzie Miejskim zarejestrowano pod nazwą KS Piast Gliwice. W skład pierwszego zarządu weszli głównie repatrianci ze wschodu. Pierwszym prezesem klubu został ówczesny prezydent Gliwic Wincenty Szpaltowski.

Ważnym wydarzeniem w historii klubu była fuzja z GKS Gliwice. Miało to miejsce w 1964 r. GKS „Piast” stał się od tamtej pory największym i najbardziej prężnym klubem w całym województwie Katowickim. W okresie największego rozwoju, który przypada na prezesurę Lesława Kusia (lata 1968/74) w klubie działało 16 sekcji, sport uprawiało około 5 tysięcy zawodniczek i zawodników, co stawiało Piasta drugim do liczby członków po warszawskiej Legii klubem.

W latach 70-tych największą popularnością cieszyła się piłka nożna. Zespół należał do czołowych drużyn II ligi i kilkakrotnie bliski był awansu do I ligi. Za największy jednak sukces tamtego okresu uważa się awans do finału Pucharu Polski, który miał miejsce w 1978 r. Piast przegrał jednak ten finał z Zagłębiem Sosnowiec 0-2.

Na początku lat 80-tych, mimo kryzysu politycznego i gospodarczego jaki panował wtedy w Polsce bardzo dobrze radzili sobie piłkarze. Zespół ponownie otarł się o pierwszą ligę przegrywając jednak rywalizację Pogonią Szczecin. W 1983 roku po raz drugi gliwiczanie zagrali w finale Pucharu Polski, tym razem ulegając Lechii Gdańsk 1-2. Ostatni w tamtej dekadzie sukces piłkarze zanotowali w 1987 r. Wtedy to drużyna prowadzona przez Fryderyka Cholewę zajęła trzecie miejsce w lidze i zagrała baraże o wejście do I ligi z Bałtykiem Gdynia. W tym dwumeczu lepszy jednak okazał się zespół z Trójmiasta.

Potem nastąpił powolny upadek klubu. Jedną z głównych przyczyn były przemiany ustrojowe i gospodarcze. Ówcześni działacze w nowej rzeczywistości nie potrafili znaleźć skutecznego sposobna finansowanie działalności statutowej. Podjęto próby najpierw związania się z wojskiem. Klub zmienił nazwę na Miejsko-Cywilny Klub Sportowy GKS Piast. Próbowano też fuzji z Bumarem Łabędy (Bumar-Piast Gliwice.) Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów i ostatecznie wiosną 1993 roku wycofano drużynę seniorów z rozgrywek.

W 1995 r. wybrano nowy Zarząd, który podjął się misji przywrócenia znaczenia na sportowej mapie Polski nazwy Piast Gliwice. Konsekwencja, upór w działaniu doprowadziły do reaktywacji najpierw pierwszego zespołu sekcji piłki nożnej, a potem do ponownego wprowadzenia tej drużyny do II ligi. Stało się to w roku 2003. Ważną rolę w tym procesie odrodzenia odegrały władze miasta. Prezydent Zygmunt Frankiewicz wspólnie ze swoim zastępcą Piotrem Wieczorkiem wspierały poczynania klubu. W sezonie 2007/08 zespół po raz pierwszy w historii klubu i Gliwic awansował do Ekstraklasy. Stało się to za prezesury Jacka Krzyżanowskiego. Drużyna utrzymała się w Ekstraklasie zajmując na koniec rozgrywek 11 miejsce w tabeli.
1 lipca 2009 roku została powołana do życia Spółka Akcyjna. 66 % akcji objęło Miasto Gliwice, 33% Stowarzyszenie GKS Piast. Pełna nazwa klubu brzmi: Gliwicki Klub Sportowy „Piast” S.A. Niestety w drugim sezonie bytności w gronie najlepszych drużyn Polsce nie udało się Piastowi obronić Ekstraklasy. Niebiesko-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w tabeli. W sezonie 2010/2011 Piast po fatalnej rundzie wiosennej zajął dopiero piąte miejsce w I lidze. W klubie oraz w mieście przyjęto ten wynik z rozczarowaniem. Po sezonie nastąpił czas rozliczeń. Z klubem pożegnało się 15 zawodników, wynik sportowy był wielką niewiadomą. Planowane na lipiec otwarcie nowego stadionu w Gliwicach, z powodu przedłużających się prac budowlanych zostało przeniesione na początek listopada. Z tego powodu Piast Gliwice zdecydował się rozgrywać prawie wszystkiego mecze, za zgodą drużyn przeciwnych na wyjeździe. Mimo braku własnego boiska drużyna spisywała się świetnie, dzięki czemu zajmowała czwarte miejsce przed dniem 5 listopada.

Tego właśnie dnia po raz pierwszy w Gliwicach rozegrano mecz na nowym stadionie miejskim. Po bardzo emocjonującym meczu Piast wygrał z Wisłą Płock 2-1, trafiając dwie bramki w 88. i 90. minucie spotkania. Historyczną bramkę dla gliwickiego Piasta na nowym obiekcie strzelił kapitan Tomasz Podgórski. W rundzie wiosennej „twierdza Gliwice” padła tylko raz za sprawą przegranego meczu z Ruchem Radzionków 0-1. Drużyna potrafiła się podnieść po tej porażce i dzięki skutecznej grze zdobyła mistrzostwo 1. Ligi oraz awans do Ekstraklasy wygrywając w ostatniej kolejce 3-0 z Zawiszą Bydgoszcz. Najlepszym strzelcem na zapleczu Ekstraklasy został Wojciech Kędziora, który w całym sezonie zdobył 18 bramek.

Kolejne sezony - już w ekstraklasie - można uznać za udane. W kampanii 2012/2013 gliwiczanie osiągnęli kolejny historyczny wynik! Zajęli czwarte miejsce w rozgrywkach Ekstraklasy, co pozwoliło na udział w eliminacjach do Ligi Europy. Debiut Piasta Gliwice na arenie międzynarodowej zakończył się na dwumeczu ze znacznie bogatszym Karabachem Agdam. Azerowie awansowali jednak dopiero po dogrywce.

W rozgrywkach 2013/2014 oraz 2014/2015 - po wprowadzeniu reformy dzielącej tabelę na dwie grupy: mistrzowską i spadkową - gliwiczanie osiągnęli dwukrotnie taki sam wynik, czyli dwunaste miejsce. Z racji na zmiany kadrowe i organizacyjne można było przyjąć, że cel - czyli utrzymanie - został osiągnięty.

Przełom nastąpił wraz z zatrudnieniem Radoslava Latala. Przy Okrzei doszło do "wietrzenia szatni", a latem z klubu odeszła ponad połowa dotąd grających zawodników. Czeski szkoleniowiec wprowadził świeżych graczy, wpajając im swoją filozofię gry. Ten zabieg pozwolił być objawieniem pierwszej rundy sezonu 2015/2016, kiedy gliwiczanie byli na pierwszym miejscu w tabeli, dystansując Legię Warszawa na osiem punktów. Ostatecznie Piast zakończył te rozgrywki z tytułem wicemistrza Polski, co jest największym osiągnięciem w historii klubu. Sukcesy drużynowe przełożyły się także na nagrody indywidualne - Jakub Szmatuła został uznany najlepszym bramkarzem Ekstraklasy, a Radoslava Latala wybrano na najlepszego trenera.

W kolejnych rozgrywkach Piast nie zdołał awansować do grupy mistrzowskiej, ale w bardzo dobrym stylu zakończył zmagania w Lotto Ekstraklasie. Niebiesko-Czerwoni pod wodzą nowego trenera Dariusza Wdowczyka przegrali zaledwie jeden raz na siedem spotkań w grupie spadkowej i ostatecznie pewnie utrzymali się w lidze. Na koniec sezonu 2016/17 zajęli dziesiąte miejsce.

GKS Piast Gliwice - jako Stowarzyszenie - swój wkład w rozwój polskiego sportu ma nie tylko poprzez medale zdobywane na arenach całego świata, czy bicie rekordów. Z Gliwic wywodzi się wielu znakomitych sportowców, którzy z różnych przyczyn swoje kariery kontynuowali w innych klubach w tym również piłkarzy. Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Hubert Skowronek, Józef Galeczka, Lucjan Brychczy, Joachim Krajczy Andrzej Buncol to legendy polskiej i zarazem gliwickiej piłki. Pierwszym zawodnikiem, który bezpośrednio z Piasta trafił do pierwszej reprezentacji Polski jest Kamil Glik. Natomiast Kamil Wilczek grając w niebiesko-czerwonych barwach został królem strzelców Ekstraklasy.
______________________________

Nazwy:

18.06.1945 r. - KS Piast Gliwice
23.05.1946 r. - KSM Piast Gliwice
07.09.1947 r. - ZKSM Piast Gliwice
05.03.1949 r. - ZS Metal Piast Gliwice
01.11.1949 r. - ZKS Stal Gliwice
11.03.1951 r. - ZKS Stal GZUT Gliwice
15.03.1955 r. - ZKS Piast Gliwice
20.01.1957 r. - KS Piast Gliwice
01.01.1961 r. - SKS Piast Gliwice
15.03.1964 r. - GKS Piast Gliwice [fuzja z GKS Gliwice i KS Metal Gliwice]
17.10.1983 r. - MC-W GKS Piast Gliwice
12.09.1989 r. - CWKS Piast-Bumar Gliwice [fuzja z ZTS Łabędy (Gliwice)]
1990 r. - CWKS Bumar-Piast Gliwice
04.04.1990 r. - KS Bumar Gliwice
11.05.1990 r. - KS Bumar Łabędy (Gliwice)
01.07.1990 r. - KS Bumar Gliwice
1991 r. - KS Piast-Bumar Gliwice
01.07.1992 r. - MC-W GKS Piast Gliwice
01.08.1995 r. - KS Bojków Gliwice [fuzja z KS Bojków Gliwice]
15.09.1995 r. - KS Piast Bojków Gliwice
02.09.1996 r. - GKS Piast Gliwice
01.07.2009 r. - GKS Piast SA.
______________________________

Sponsorzy i partnerzy

Sponsorzy strategiczni
Partnerzy techniczni
Złoty sponsor
Srebrny sponsor
Brązowy sponsor
Partnerzy