Dawid Janczyk o nowinkach technicznych w piłce nożnej

19
gru

Coraz częściej mówi się o koniecznych zmianach w piłce nożnej. O nowych technologiach i gadżetach usprawniających piłkarskie widowiskach rozmawialiśmy z Dawidem Janczykiem.
 

Z nowych technologii w piłce nożnej do Polski trafił na razie spray używany przez arbitrów. - Myślę, że  jest przydatny szczególnie dla sędziego, który teraz swobodnie może ocenić czy zawodnicy w murze przesuwają się, czy też nie - zaznacza Janczyk. 

Coraz śmielej mówi się o wprowadzenie powtórek wideo dla sędziów. Projekt poparł już prezydent FIFA, Joseph Blatter. - W spornych sytuacjach na pewno byłyby czymś pożytecznym, ale również zabierałyby dużo czasu i nad tą kwestią powinno się skupić - uważa napastnik Piasta Gliwice.

Goal-line zebrała pozytywne opinie na MŚ 2014. W niektórych europejskich ligach ta technologia już funkcjonuje. - Goal-line może uratować mecz lub też zabrać poszczególnym drużynom punkty. Zdarzają się takie spotkania, w których bramkarz jakimś cudem wyciąga piłkę tuż za linią bramkową, a sędzia najzupełniej w świecie to przeocza. Za sprawą goal - line arbiter dostaje szybki sygnał, czy było trafienie, czy nie i wtedy może wydać sprawiedliwy werdykt - podsumowuje były piłkarz CSKA Moskwa. - Takie ulepszenia raczej nie popsują widowisk sportowych, a powiedziałbym nawet, że są w stanie je udoskonalić. Nie powinny one też zaprzeczać duchowi sportowej walki, bo na pewno milej jest wygrywać w sposób czysty, a nie dzięki błędowi, który popełnił sędzia. Dramaturgia w piłce nożnej zawsze była i dalej w niej będzie, niezależnie czy z nowymi technologiami, czy bez nich - dodaje piłkarz.

W sprzęcie piłkarskim często można znaleźć specjalne chipy, pomagające trenerom w ich pracy. - Sam występowałem w butach z czujnikami, które gromadziły różne i ważne parametry. Dodatkowo trenowałem w polarach, które mierzą tętno - mówi Janczyk.

Oprócz technologicznych gadżetów usprawniających widowiska piłkarskie, mówi się o wprowadzeniu kar - rodem z hokeja - dla faulujących oraz dla zawodników dyskutujących z sędzią. - Takie rzeczy jeszcze długo będą dyskutowane i raczej długo poczekamy zanim wejdą w praktykę. Podobnie jest z tymi białymi kartkami, które miałby otrzymać zawodnik za kłótnie z arbitrem. Wydaje mi się, że tego typu sprawy mogłyby bardziej wpłynąć na płynność meczu i jego postrzeganie przez kibiców - uważa zawodnik.

Głośno jest również o MŚ w Katarze, które budzą bardzo skrajne odczucia. - Ciekawy pomysł i inicjatywa. Jedyne nad czym się zastanawiam to jak rozwiążą kwestie pogody, bo panujące tam upały mogłyby być nawet niebezpieczne dla zdrowia - podkreśla.  - Na pewno będzie to wielkie przedsięwzięcie finansowe, infrastrukturalne, a nawet kulturalne. Jeżeli stadiony będą tak zrobione, jak pokazują wizualizacje to naprawdę będzie to wielkie "boom" - dodaje Janczyk.

Problem stojącym na drodze do organizacji mistrzostw jest bardzo wysoko temperatura powietrza. - Rozgrywanie Mistrzostw Świata w zimie, jednak przeczy jakiejś historii piłki. Taka impreza kolidowałaby ze wszystkim i wątpliwe, że kluby zgodziłyby się puścić swoich zawodników w tak ważnym okresie przygotowawczym jakim jest przerwa zimowa - kończy.


Biuro prasowe
GKS Piast S.A.

Zobacz również